با این افزونه رد پای خود در اینترنت ببینید

امنیت سایبری

با این افزونه رد پای خود در اینترنت ببینید

دو برنامه‌نویس یک پلاگین (افزونه) برای مرورگرها طراحی کرده‌اند که به کاربران اجازه می‌دهد ردپای خود را در فضای مجازی مشاهده کنند.این افزونه‌ با نام “سلفی اطلاعات” (Data Selfie) ردپای کاربران در فضای مجازی را به کمک فعالیت‌های فیس بوکی آن ها ثبت می‌کند.

امکان دانلود این افزونه برای مرورگر کروم برای همه وجود دارد.
برنامه سلفی اطلاعات، داده‌هایی را که کاربر آگاهانه و ناآگاهانه در گشت‌وگذار و فعالیت‌های فیس بوکی به جا می‌گذارد، جمع‌آوری می کند و نشان می‌دهد چگونه هوش مصنوعی نهفته در این شبکه اجتماعی رفته رفته تکه‌های پازل شخصیت کاربر را بر پایه رفتار مجازی کنار هم می‌چیند.

این برنامه برای پرورش بدل مجازی کاربران از ابزار کامنت‌گذاری‌ و لایک زدن‌های فیس بوک و همچنین لینک‌هایی که کلیک می‌شوند، استفاده می‌کند.
علاوه بر آن، اطلاعات و این که هر کاربر کدام مطلب را می‌بیند، چه مدت آن را می‌خواند یا نگاه می‌کند هم ضبط می‌شود.هر قدر مدت‌زمان استفاده از افزونه سلفی اطلاعات بیشتر باشد، تصویری که در نهایت ترسیم می‌شود واضح‌تر است. به کمک الگوهای تجزیه و تحلیل داده‌ها و هوش مصنوعی، یک برآورد تدریجی از باورهای مذهبی و سیاسی کاربر، ویژگی‌های برجسته‌ شخصیتی او، سن، جنسیت، الگوی مصرف، سرگرمی‌ها و علایقش عرضه می‌شود. این شبیه همان بدل مجازی کاربر است که روی سرورهای فیس بوک زندگی می‌کند با این تفاوت که ابزارها و روش‌های فیس بوک برای تراشیدن این پیکره به مراتب دقیق‌تر و کارآمدتراست.شاید فعالیتهای این هوش مصنوعی در شبکه اجتماعی فیسبوک جالب به نظر برسد و اینگونه استنباط شود که این ابزار برای کمک به کاربران در تجربه بهتر فیسبوک و دیگر شبکه های  اجتماعی نظر گرفته شده است اما تصور کنید اگر برنامه نویس این هوش مصنوعی اندکی به این برنامه جهت دهی دهد و لینکها،تصاویر،مقالات و داده های هدفمند دیگر را به کاربر نمایش دهد،بله حالا کمی ترسناک میشود.